Podmínky převzetí:
- V provozních hodinách Po – So.
- V kanceláři evidence ohlásit druh přiváženého odpadu.
- Občané mikroregionu Buchlov předloží občanský průkaz. Provozovatel sběrného dvora BIOKOMP s.r.o. – referent evidence, zkontroluje totožnost osoby, do programu v PC zapíše příjmení a jméno občana, číslo popisné.
- Ostatní občané zaplatí za převzetí bioodpadu dle ceníku BIOKOMPu, firmy mohou zaplatit v hotovosti nebo na fakturu. Na fakturu musí mít objednávku nebo smlouvu, základní popis odpadu (při prvním převzetí) a pak při dalších dodávkách stačí průvodka odpadu vždy potvrzená původcem odpadu.
- Na silniční váze se odpad zváží.
- Bioodpad uloží původce na příslušné místo.
- Je třeba respektovat pokyny z kanceláře evidence a dalších zaměstnanců BIOKOMPu ohledně uložení bioodpadu – je to kvůli zpracování bioodpadu (zvlášť se uloží dřevo k podrcení).
- Je třeba dodržovat bezpečnostní pokyny na informační tabuli.
BIOODPAD tvoří biologicky rozložitelná hmota ze zahradnictví, zemědělství, lesnictví apod.
Proč separovat bioodpad?
- Enviromentální důvody – bioodpady, které se podaří oddělit, jsou na kompostárně přeměněny na humusové látky vhodné k náhradě průmyslových hnojiv.
- Ekonomické důvody – kompostování je levnější než skládkování.
- Legislativní důvody – povinné zavedení systému nakládání s bioodpadem (Zákon o odpadech).
Co patří do bioodpadu? – biologicky rozložitelné odpady:
- Tráva, listí, ovoce, zelenina, zbytky rostlin, květiny (bez šňůrek, celofánu).
- Papírové čajové sáčky, kávová sedlina.
- Pečivo, zbytky vařených jídel (rýže, těstoviny aj.).
- Plevele, drny včetně zeminy, seno, sláma.
- Štěpka či větve keřů, stromů.
- Desky, trámy apod. z masívního dřeva bez nátěru – připravené k podrcení na kompostárně.
- Kůra, piliny a hobliny – jen z masívního dřeva, bez chemikálií (barev, lepidel…)
- Podestýlka domácích zvířat.
- Mokré, mastné ubrousky, papíry bez potisků.
Co nepatří do bioodpadu? biologicky NErozložitelné odpady.
- Odpad živočišného původu (maso, odřezky, kosti apod.)
- Dřevotříska, lamino včetně odřezků a pilin z nich.
- Obaly použité k separaci bioodpadu (plastové sáčky, pytle, zavařovací láhve, kovové a skleněné nádoby, plastové provázky, dráty, travní plachty apod.
- Oleje a tuky.
- Pleny, nedopalky cigaret, sáčky z vysavače, kočkolit.
- Květináče, kamení, hadry.
- Nebezpečné odpady.
Zpracování bioodpadu - proces KOMPOSTOVÁNÍ
je přirozený biochemický proces probíhající v přírodě, kdy z původních organických látek vlivem živých organismů – mikrobů vzniká stabilní hnojivo – kompost, bohatý na humusové látky a rostlinné živiny.
Na kompostárně v Buchlovicích kompostování probíhá jako řízený proces biologicky rozložitelných surovin na stabilizovaný produkt - kompost. Proces přeměny probíhá činností mikroorganismů za definovaných teplot a kontrolovaných podmínek. Kompostování zahrnuje příjem vstupních surovin, uložení a předúpravu surovin (drcení, míchání – homogenizaci), tvorbu zakládky, řízení zakládky (provzdušňování a zvlhčování), hygienizaci (monitoring teplot a vlhkosti), dozrávání, finální úpravu a skladování kompostu.
Kompostování vždy mělo velký význam pro obnovu úrodnosti půdy vyrobeným kompostem.
V podmínkách kompostárny Buchlovice za přístupu kyslíku nastává aerobní rozklad organické hmoty, především rostlinného materiálu. Živé organismy, které organickou hmotu rozkládají, uvolňují z organické hmoty vodu. Dýcháním organismů a v důsledku probíhajících chemických reakcí a dalších degradačních procesů se kompostovaný materiál zahřívá.
Anaerobní rozklad, ke kterému na kompostárně Buchlovice nedochází, probíhá bez přístupu kyslíku především anaerobními bakteriemi. Při tom vzniká metan, který se může využívat v reaktorech bioplynových stanic. Metan je základní složkou bioplynu a jeho spalováním v kogeneračních jednotkách je vyráběna elektrická energie a teplo. Digestát – organická hmota, která vychází z bioplynové stanice, by měla být dále kompostována a pak může být použita jako organické hnojivo pro zapracování do půdy.